Rugsėjo 29 dieną VU Šiaulių akademijoje vyko 16-oji Jono Prano Aleksos tarptautinė tarpdisciplininė mokslinė konferencija  „VALSTYBĖS VAIDMENS RAIDA XXI AMŽIUJE:  TAUTINIS IR TARPTAUTINIS KONTEKSTAS“.

Konferencija sukvietė mokslininkus, tyrėjus ir praktikus, besidominčius valstybės valdymo ir vietos savivaldos, regioninės politikos ir regionų socioekonominės plėtros, viešojo sektoriaus modernizavimo temomis, dalyvauti tarptautinėje tarpdisciplininėje mokslinėje konferencijoje, skirtoje 105-osioms Lietuvos valstybės atkūrimo metinėms ir profesoriaus Jono Prano Aleksos 144-osioms gimimo metinėms pažymėti.

Konferencijos svečius pasveikino Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Regionų plėtros instituto direktorė, docentė dr. Lina Garšvienė, Vidaus reikalų ministerijos Viešojo administravimo ir vietos savivaldos politikos grupės vyresnysis patarėjas Paulius Skardžius, Lietuvos mokslininkų sąjungos tarybos narys, Lietuvos mokslininkų laikraščio „Mokslo Lietuva“ vyriausiasis redaktorius dr. Jonas Jasaitis, Sūduvos krašto mokslo, istorijos ir kultūros draugijos prezidentas, ekonomistas Valentinas Aleksa.

Konferencijoje dalyvavo atstovai iš septynių šalių, kurie skaitė pranešimus gyvai ir nuotoliniu būdu.

Plenarinio posėdžio metu pranešėjai analizavo viešojo sektoriaus organizacijų atsparumo, skaitmenizacijos, kokybės ir bendradarbiavimo klausimus. Latvijos universiteto docentė dr. Inese Abolina ir Hamm-Lippstadt taikomųjų mokslų universiteto profesorė dr. Irma Rybnikova pristatė mokslinio tyrimo apie elektroninį vadovavimą savivaldybių administracijoje popandeminiame kontekste rezultatus iš Lietuvos, Latvijos ir Vokietijos (projektas remiamas Baltijos šalių ir Vokietijos aukštųjų mokyklų biuro per Vokietijos akademinių mainų tarnybą (DAAD) Vokietijos Federacinės Respublikos Užsienio reikalų ministerijos lėšomis).

Lietuvos  mokslininkų sąjungos pirmininkas Vilniaus universiteto profesorius dr. Dalius Serafinas pristatė Lietuvos mokslininkų sąjungos veiklos ypatumus ir indėlį į regionų darnųjį vystymąsi. Mykolo Romerio universiteto dr. Ilona Bartuševičienė pristatė Lietuvoje atlikto organizacijų atsparumo ir viešųjų paslaugų kokybės sąsajų tyrimo rezultatus.

Lietuvos mokslo tarybos atstovė Salomėja Vanagienė dalinosi įžvalgomis apie mokslo ir valdžios institucijų bendradarbiavimo poreikį bei tokio bendradarbiavimo skatinimą Lietuvos kontekste per mokslo ir inovacijų patarėjų ministerijose tinklo plėtrą. Plenarinio posėdžio metu identifikuotos sąsajos tarp skirtingų tyrimų, vedančios link bendro - atsparumo krizėms didinimo tikslo, diskutuotos mokslo ir valdžios institucijų bendradarbiavimo ateities perspektyvos.

Po plenarinio posėdžio vyko trys sekcijos: Lietuvos mokslininkų sąjungos instituto sekcija apie regionų socioekonominės ir kultūrinės raidos perspektyvas, Tyrėjų kompetencijų tinklo sekcija apie regionų atsparumo krizėms didinimą, vietos savivaldos ir institucinio potencialo stiprinimą bei Šiaulių akademijos Regionų plėtros instituto sekcija, kurioje gilintasi į  teorines bei praktines tvarios regionų plėtros, skaidrumo ir atvirumo perspektyvas. Visose sekcijose buvo daug pranešimų, užduota klausimų, vyko tyrėjų ir praktikų diskusijos.

Konferenciją organizavo Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Regionų plėtros institutas ir VU Šiaulių akademijos koordinuojamas Tyrėjų kompetencijų tinklas (RENET), Lietuvos mokslininkų sąjungos institutas, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija, Lietuvos mokslo taryba.

Konferenciją finansavo Europos Sąjunga NextGenerationEU.

VU ŠA / V. Juknevičienės inform. / Emilijos Sasnauskaitės nuotr.