Atitikties mokslinių tyrimų etikai komitetas (AMTEK)

Siekiant užtikrinti Akademijos atstovaujamų mokslo krypčių tyrimų atitiktį mokslinių tyrimų etikai, Akademijoje sudaromas Atitikties mokslinių tyrimų etikai komitetas (toliau – Komitetas).

Akademijos Tyrėjai, kurių planuojamuose atlikti moksliniuose tyrimuose tyrimo dalyviai yra žmonės ir (ar) gyvūnai, iki planuojamo mokslinio tyrimo pradžios kreipiasi į Komitetą dėl atitikties mokslinių tyrimų etikai įvertinimo.

Komitetas vertina tik dar nepradėtų įgyvendinti, tačiau pilnai suplanuotų mokslinių tyrimų atitiktį mokslinių tyrimų etikai. Išimtis taikoma longitudiniams tyrimams, kurie buvo pradėti iki Komiteto veiklos pradžios, tačiau ir šių tyrimų atveju vertinama tik būsimų longitudinio tyrimo etapų atitiktis mokslinių tyrimų etikai.

AMTE KOMITETO SUDĖTIS

Pirmininkė – prof. dr. Diana Cibulskienė, direktoriaus pavaduotoja mokslui.

Nariai: prof. dr. Remigijus Bubnys, Edukologijos institutas;

doc. dr. Ieva Bilbokaitė-Skiauterienė, Edukologijos institutas;

doc. dr. Milda Damkuvienė, Regionų plėtros institutas;

doc. dr. Rita Toleikienė, Akademinės etikos komisijos pirmininkė;

doc. dr. Asta Vaitkevičienė, Edukologijos institutas.

Komiteto sekretorė – dr. Danguolė Gaudinskaitė, mokslo administratorė, el. p. .

PARAIŠKŲ PATEIKIMO KALENDORINIS GRAFIKAS

2024 m. balandžio 15 d. 23.59 val.

2024 m. gegužės 15 d. 23.59 val.

2024 m. rugsėjo 16 d. 23.59 val.

2024 m. spalio 15 d. 23.59 val.

2024 m. lapkričio 15 d. 23.59 val.

2024 m. gruodžio 16 d. 23.59 val.

Komitetas išnagrinėja gautą paraišką ir priima sprendimą dėl atitikties mokslinių tyrimų etikai ne vėliau nei per 20 darbo dienų nuo paraiškos pateikimo dienos.

Sprendimas, įformintas Komiteto posėdžio protokole, Tyrėjui pateikiamas ne vėliau nei per 5 darbo dienas po sprendimo priėmimo.

Jei tyrime planuojama rinkti pažeidžiamų grupių (pvz., vaikų) asmeninius duomenis arba jautrius duomenis (pvz., apie sveikatą), galimai pagal LR įstatymus dar prieš pradedant tyrimą privaloma atlikti poveikio duomenų apsaugai vertinimą. Dėl tokio vertinimo būtinybės kviečiame konsultuotis su VU duomenų apsaugos pareigūnu Viktoru Bulavu (tel. 852366202, ).

PARAIŠKŲ TEIKIMO PROCEDŪRA

AMTE komitetas vertina tik dar nepradėtų įgyvendinti tyrimų atitiktį mokslinių tyrimų etikai (išskyrus longitudinius tyrimus, tačiau ir jų atveju vertinami tik planuojami tyrimo etapai). Komitetas nevertina mokslinių tyrimų kokybės, tik jų atitiktį mokslinių tyrimų etikai.

Paraiška teikiama per VU informacinę DV sistemą „Avilys“. Paraiškos pateikimo instrukcija.

Paraiškos forma

Teikiant paraišką rekomenduojama remtis Atitikties mokslinių tyrimų etikai vertinimo gairėmis ir jų priedais (žr. žemiau).

NAUDINGOS NUORODOS APIE MOKSLINIŲ TYRIMŲ ETIKĄ IR JOS UŽTIKRINIMĄ

Atitikties mokslinių tyrimų etikai vertinimo gairės.

Informacijos apie mokslinį tyrimą lapas dalyviui (Atitikties mokslinių tyrimų etikai vertinimo gairių priedas Nr. 1).

Informuoto asmens sutikimo forma (Atitikties mokslinių tyrimų etikai vertinimo gairių priedas Nr. 2).

Mokslinio tyrimo duomenų valdymo planas (Atitikties mokslinių tyrimų etikai vertinimo gairių priedas Nr. 3).

Europos elgesio kodeksas mokslinių tyrimų etikos klausimais

Europos Komisijos rekomendacija dėl Europos mokslininkų chartijos ir dėl Mokslininkų priėmimo į darbą elgesio kodekso

NAUDINGA INFORMACIJA APIE DUOMENŲ APSAUGĄ IR DUOMENŲ TVARKYMĄ

Dėl duomenų apsaugos klausimų, poveikio duomenų apsaugai vertinimo ir asmens duomenų tvarkymo konsultuoja VU Duomenų apsaugos pareigūnas Viktoras Bulavas (tel. 852366202, ).

Naudinga informacija apie poveikio duomenų apsaugai vertinimą ir asmens duomenų tvarkymą.

AMTE KOMITETO VEIKLĄ REGLAMENTUOJANTYS AKTAI

Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos atitikties mokslinių tyrimų etikai komiteto nuostatai

Atitikties mokslinių tyrimų etikai organizavimo Vilniaus universiteto Šiaulių akademijoje tvarkos aprašas