Sidebar

Sausio 13-ąją – minėsime Laisvės gynėjų dienos trisdešimtmetį. 8 val. ryto visus VU Šiaulių akademijos bendruomenės narius kviečiame prisijungti prie pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“ ir dešimčiai minučių savo namų ar akademijos languose uždegti vienybės, atminimo ir pergalės žvakutes.

Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pakvietė Lietuvos švietimo įstaigas, valstybės institucijas, organizacijas bei visus geros valios žmones paminėti prieš trisdešimt metų pasiektą pilietinę pergalę prieš agresorių ir prisijungti prie pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“.

2021 m. pilietinė iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“ Lietuvoje vyks jau keturioliktą kartą. Šia pilietine iniciatyva prisimenamas 1991 metų sausis, kai vienybės ir laisvės troškimo vedini  Lietuvos piliečiai pasiekė istorinę pergalę prieš agresorių. Tauta atsilaikė prieš sovietinių okupantų ir vietinių kolaborantų bandymą karine jėga įvykdyti perversmą ir apgynė atkurtos valstybės nepriklausomybę.

1991 metų Lietuvos piliečių pergalė prieš agresorių yra iškiliausias įvykis mūsų šalies naujausių laikų istorijoje – tai buvo esminis lūžio taškas nepriklausomybės atkūrimo ir įtvirtinimo kelyje, nulėmęs ne tik mūsų šalies ateitį bet ir esminius tarptautinius geopolitinius procesus. Tomis dienomis iš esmės sprendėsi visos sovietinės imperijos pavergtų tautų ir valstybių likimai, iš esmės sprendėsi Europos ateitis. Ir mes galime didžiuotis šia pergale.

Tai buvo Tautos pergalė. O Tauta – tai ne tik žmonės, gyvenę tuo istoriniu momentu, bet ir ankstesnės kartos, padėjusios laisvės siekio pamatus – nepriklausomybės kovų savanoriai, pokario partizanai ir rezistentai – tai ir šiandieninė karta, užaugusi nepriklausomoje Lietuvoje, tai ir jų vaikai, kurie gyvens ir kurs ateities Lietuvoje.

Mūsų akademijos bendruomenėje dirba nemažai žmonių, tiesiogiai dalyvavusių 1991 m. įvykiuose. Jų atminty visada išliks šios svarbios visos tautos susitelkimo, laisvės troškimo ir kovos akimirkos.

Buvusio Šiaulių pedagoginio instituto (dabar VU Šiaulių akademija) Muzikos katedros darbuotojo Algirdo Kulikausko archyve – visas pluoštas fotonuotraukų, filmuotų kardų, prisiminimų. „Sausio įvykiai negali užsimiršti. Tomis dienomis buvo žinoma, kad nepavykęs Parlamento šturmas bus kartojamas, todėl Lietuvos miestams ir rajonams buvo išsiuntinėti grafikai, kada atvažiuoti Vilniun. Budėjimas tęsėsi paromis. Budėti reikėjo ne tik prie Parlamento, bet ir prie Lietuvos radijo ir televizijos pastatų Konarskio gatvėje. Parlamento pirmame aukšte budėjo ir šiauliečiai. Jiems atakos metu būtų tekę pirmiems atremti agresorių puolimą. Tarp gynėjų buvo ir Šiaulių pedagoginio instituto studentas Albertas Špokas. Ten sąlygos buvo nepavydėtinos: kelias savaites negalėdami nei dienai išeiti, neturėdami kur išsimiegoti, maitindamiesi lyg karo lauko sąlygomis, turėjo kas kelias valandas, išgirdus pranešimą apie galimą ataką, užimti kovinę poziciją. Taip pat labai įsiminė kupina skausmo sausio penkioliktoji, žuvusiųjų laidojimo diena. Į Vilnių nuvažiavome su mūsų Institute tada dar neoficialiai susibūrusiu tremtinių choru, kuriam vadovavo muzikos katedros dėstytojos Lida Kulikauskienė ir Rasa Gasiūnienė“, – 1991 m. sausio įvykius prisimena A. Kulikauskas.

Iniciatyvą globoja Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

Parengta pagal pilietinės akcijos„Atmintis gyva, nes liudija“ organizatorių inf.
Algirdo Kulikausko istoriniuose kadruose: 1991 m. sausio įvykių Vilniuje ir Šiauliuose akimirkos
Sausio 4 Sausio 2
Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos