Rakto skylutės darželis: kas jis ir kaip jį įsirengti?

Šio tipo darželiai yra kilę iš Afrikos, (todėl dar vadinami Afrikietiškais), sausringų vietovių ir iki dabar jie populiariausi ten, nors eksperimentai atliekami ir Š. Amerikoje. Paprastai jie planuojami netoli virtuvių, nes puikiai tinka salotoms ir prieskoniams augalams auginti, yra arti atliekų susidarymo šaltinio.Tai dviejų metrų skersmens, apskrita, pakelta lysvė, kurios viduryje yra ritinio formos komposto „krepšys". Rakto skylutės daržui būtina išėma, kad prižiūrėtojas galėtų prieiti ir papildyti kompostą.

rakto 1

Kompostuojama viskas tas pat, kaip ir tradiciniame komposte: virtuvės atliekos, lapai, piktžolės ir kt. Atliekos dedamos visą sezoną. Komposto krepšelio turinys lėtai skaidomas mikroorganizmų ir dirvožemio bestuburių, todėl palaipsniui atsiranda vietos naujoms atliekoms, o suskaidytos atliekos virsta mineralinėmis medžiagomis, kurių visiškai užtenka ypač vešliam prieskonių ar kitų kultūrų augimui.

Dažniausiai rakto skylutės darželio aukštis siekia vieną metrą aukščio, o „krepšelio" nuokritoms viršus pakilęs apie 30 cm virš lysvės – tiek kad į jį būtų nesunku papildyti. Lysvės paviršius turėtų būti nuožulnus, nuo centro link kraštų žemėjantis. Lysvė tvirtai aprėminama laisvai pasirinkotomis, tvirtomis medžiagomis, tuo kas turima nereikalingo – akmenimis, betono liejiniu, plytomis, statybiniais blokeliais, grindinio plytelėmis, lentomis, rąstais, vytelėmis ir t.t. Nuo medžiagos priklauso kiek dažnai darželį reikės laistyti. Drėgmę geriausiai išlaiko akmeninė sienelė.

rakto 3

Rakto skylės darželis patogus, nes:
 nereikia žemai lenktis jį prižiūrint,
 visi augalai bei komposto „krepšys" yra ranka pasiekiami,
 jie produktyvesni nei tradiciniai darželiai, nes gauna daug trąšos ir nuolat,
 juos įrengti paprasta ir pigu.

Rakto skylutės darželį pasidaryti paprasta:
 suformuojamas darželio aprėminimas – sienelė;
 įrengiama centrinė dalis – „krepšelis" kompostui iš plastikinio ar metalinio tinklo, kuolų ar storesnių karklų ūglių (vytelių);
 pakeltos lysvės ir „krepšelio" dugne išdėliojamos šakelės, gali būti dedamos medžio anglys, šiaudai, nendrės, tinka ir spygliai ar skiedros - tai būsimas darželio drenažas ir oro šaltinis, būtinas dirvožemio bestuburiams ir mikroorganizmams;
 Krepšelis užpildomas bioskaidžios atliekomis.
 Parengiamas substratas iš juodžemio, komposto ir juo užpildoma lysvė. Galima dėti neutralizuotų durpių, jei dirvožemis sunkus. Substrato sluoksniai gali būti atskiriami įdedant šiaudų. Svarbu nepamiršti, kad lysvė turi būti šiek tiek nuožulni nuo centro, kraštų link. Amerikiečiai įdeda dar ir sliekų, kurie gali laisvai judėti iš lysvės į kompostą ir atvirkščiai;
 darželis palaistomas ir jame susodinami augalai.

Įdomu tai, kad kompostas darželio viduryje gamina šilumą net ir žiemą!