VU Šiaulių akademijos Regionų plėtros instituto Aplinkos tyrimų grupės mokslo darbuotoja dr. Ilona Kerienė grįžo iš stažuotės Mikalojaus Koperniko universitete Torunėje (Lenkija), kur su kolegomis atliko žiedadulkių tyrimus siekiant įvertinti vandens telkinių paviršiniame vandens sluoksnyje pasklidusių žiedadulkių fenolinius junginius ir biologinį aktyvumą.

Dr. I. Kerienės mokslinė stažuotė vyko Torunės universiteto Chemijos fakulteto Edukacijos, skirstymo metodų ir bioanalizės centro laboratorijose (Center for Education and Research in Separation Methods & Bioanalytics BioSep (BioSep)), kurioms vadovauja prof. dr. Boguslavas Buževskis (Boguslaw Buszewski).

Stažuotės metu atlikto tyrimo tikslas – įvertinti skirtingų vandens telkinių paviršiniame vandens sluoksnyje pasklidusių žiedadulkių fenolinius junginius ir biologinį aktyvumą. Pasak dr. I. Kerienės, ši mokslinė idėja pagrįsta nauju požiūriu į žiedadulkių biologiškai aktyvių komponentų pasklidą vandens ekosistemose, praturtinančią maistinėmis medžiagomis hidrobiontų mitybos grandinę. Anot mokslininkės, vėjo pernešamose žiedadulkėse gausu bioaktyvių junginių, tačiau ši sritis tiek Europos, tiek pasauliniu lygiu dar mažai tyrinėta.

Mikalojaus Koperniko universiteto Torunėje BioSep centras turi didelę patirtį cheminių analizių metodų įdiegimo ir taikymo įvairiose mėginių matricose srityje. Dr. I. Kerienė, padedama prof. habil dr. Magdalenos Ligor, BioSep laboratorijose taikė pažangius tyrimo metodus siekiant išgauti kuo didesnę bioaktyvių junginių įvairovę iš žiedadulkių ir juos identifikuoti. Tam tikslui buvo naudojami įvairūs bioaktyvių junginių iš žiedadulkių ekstrakcijos metodai. Žiedadulkių analizei buvo pritaikyta automatizuota plonasluoksnė chromatografija, o identifikavimui panaudota pažangi cheminių junginių vizualizacijos įranga CAMAG TLC Visualizer 2.

„Nors laikas prabėgo labai greitai, stažuotė buvo labai naudinga, o užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai, manau, turės tęstinumą. Su Mikalojaus Koperniko universiteto Torunėje kolegomis susitarta dėl naujų tyrimų ateityje, siekiant įdiegti ir taikyti pažangius cheminių junginių analizės metodus žiedadulkių tyrimuose“, – apibendrindama stažuotės rezultatus sako dr. I. Kerienė.

I. Kerienė įgyvendina ES struktūrinių fondų finansuojamą podoktorantūros studijų stažuotės projektą „Fenoliniai junginiai anemofilinių augalų žiedadulkėse ir jų reikšmė vandens ekosistemose“ (09.3.3-LMT-K-712-23-0099). Stažuotės vadovė – prof. dr. Ingrida Šaulienė.

VU Šiaulių akademijos inf.
I. Kerienės asmeninio archyvo nuotr.