Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos (VU ŠA) Regionų plėtros instituto humanitarai 2021 m. gruodžio 3 d. surengė tarpdalykinę mokslinę konferenciją „Dzūkija ir dzūkai kultūros istorijoje“. Susidomėjimas Lietuvos regionais atsirado iš 2012 metais pradėtų rengti ir tradicija tapusių kasmetinių tarptautinių konferencijų, kuriose svarstomi įvairių šalių ir jų regionų istorijos, kultūros bei kalbos klausimai.

Atidesnis konkrečių Lietuvos regionų pažinimas prasidėjo 2019 metais, kai įvyko Žemaitijai ir žemaičiams skirta konferencija, beje, vienintelė iš trijų, sukvietusi dalyvius į Šiaulius. Tiek pernykštė, skirta Aukštaitijai, tiek šiųmetė dėl pandemijos vyko nuotoliniu būdu.

Dzūkija – trečiasis regionas, sulaukęs išsamaus įvairių humanitarinių sričių mokslininkų dėmesio. Šiemet keturiose konferencijos sekcijose – „Istorija ir religija“, „Etnokultūra“, „Kalba“ ir „Literatūra“ – perskaityta 16 pranešimų. Dalyviai atstovavo vienuolikai Lietuvos mokslo ir kultūros institucijų, aukštosioms mokyklų ir ugdymo įstaigų – Lietuvių kalbos institutui, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui, Lietuvos kultūros tyrimų institutui, Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui, Klaipėdos universitetui, Lietuvos muzikos ir teatro akademijai, Vytauto Didžiojo universitetui, VU Šiaulių akademijai, VšĮ „Samanukės“, komunikacijos centrui „Kalba. Knyga. Kūryba“, Palangos senąjai gimnazijai.

XIX amžiui ar šioms dienoms būdingas Dzūkijos ir dzūko vaizdinys ryškėjo iš Justino Staugaičio atsiminimų, liaudiškojo pamaldumo praktikų, papročio puošti kryžius, šiandieninio kultūros gyvenimo, vietovardžių, Vinco Krėvės, Dainiaus Gintalo ir kitų kūrėjų, kitos tematikos apmąstymo. Konferencijoje buvo diskutuojama religinių ir folklorinių praktikų, tradicijų saugojimo, moralės, kalbos ir kitomis temomis. Sekcijų darbo pertraukų metu skambėjo Eglės ir Roko Kašėtų atliekamos dzūkiškos dainos.

Pranešimus perskaitė ir VU Šiaulių akademijos lituanistės dr. Rūta Kazlauskaitė, dr. Dalia Jakaitė bei jos vadovaujama doktorantė Edita Puskunigytė, taip pat ilgametės buvusio Šiaulių universiteto dėstytojos dr. Giedrė Čepaitienė ir Danguolė Šakavičiūtė.

Konferencijos rengėjos – VU Šiaulių akademijos Regionų plėtros instituto vyresniosios mokslo darbuotojos dr. Dalia Jakaitė ir dr. Regina Kvašytė.

VU Šiaulių akademijos inf.