Sidebar

Kovo 6 d., minėdami Europos logopedo dieną, VU Šiaulių akademijos Edukologijos instituto specialiosios pedagogikos studijų programos pedagogai ir studentai, sveikina visos Lietuvos logopedų bendruomenę su šia diena.

2004 m. tarptautinės logopedus vienijančios organizacijos CPLOL (Comite Permanent de Liaison des Orthophonistes, nuo 2021 m. – ESLA, European Speech and Language Therapy Association) iniciatyva kovo 6 diena paskelbta Europos logopedo diena, siekiant didinti šios profesijos žinomumą visoje Europoje, informuoti įvairių šalių visuomenes apie bendravimo sutrikimus, jų poveikį žmonių sveikatai, asmenų, turinčių kalbos, kalbėjimo,  kalbinės komunikacijos sutrikimų, teises ir pagalbos jiems būdus.

ESLA (Europos kalbėjimo ir kalbos terapijos asociacija) yra visoje Europoje veikianti skėtinė organizacija, kurią sudaro 30 narių asociacijų iš 27 šalių, atstovaujančių daugiau nei 50 000 Europos kalbos ir kalbėjimo terapijos specialistų. ESLA anksčiau buvo žinoma kaip CPLOL.

Lietuvoje logopedus vienijanti organizacija – Lietuvos logopedų asociacija (LLA) yra ESLA narė nuo 2010 metų. Didžioji dauguma LLA narių yra VU Šiaulių akademijos (iki 2021 m. – Šiaulių universiteto) absolventai.

Logopedų rengimo srityje VU Šiaulių akademija turi daugiau kaip 60 metų patirtį – šios specialybės studijos apie 1960 m. pradėtos vykdyti tuometiniame Šiaulių pedagoginiame institute (vėliau – Šiaulių universitetas), sėkmingai tęsiamos ir tapus Vilniaus universiteto dalimi. Šiuo metu čia yra vykdoma bakalauro studijų programa Specialioji pedagogika ir logopedija ir magistro studijų programa Specialioji pedagogika (dvi specializacijos – Logopedija, Specialiojo ir inkliuzinio ugdymo koordinavimas).

Šių studijų programų dėstytojai ženkliai prisideda prie šalies švietimo politikos formavimo bei švietimo ir ugdymo sistemos tobulinimo. Švietimo pagalbos, specialiosios pedagogikos ir logopedijos mokslų srityse vykdomi projektai, užsakomieji tyrimai ir kuriamos naujos žinios apie vaikų specialiųjų ugdymosi poreikių tenkinimą, akademinės ir socialinės atskirties mažinimą skatina pedagogines inovacijas. VU Šiaulių akademijos mokslininkų mokslinių tyrimų rezultatai pritaikomi ne tik tobulinant studijų programos dalykus, bet ir sprendžiant švietimo bei ugdymo problemas, rengiant švietimo pagalbą reglamentuojančius dokumentus.

Specialiosios pedagogikos ir logopedijos studijų programa kasmet patenka į populiariausių universiteto studijų sąrašą. Šias studijas renkasi tie žmonės, kurie turi ypatingą motyvaciją ir pašaukimą ugdyti įvairių gebėjimų mokinius, kurie nori padėti sėkmingai mokytis vaikams, patiriantiems ugdymosi problemų dėl turimos negalios, mokymosi sutrikimų. Tai labai kilnus, prasmingas ir kūrybiškas darbas.

Logopedija yra neatskirama specialiojo ugdymo dalis, todėl studijų programa apjungia ne tik logopedijos, bet ir specialiosios pedagogikos studijas. Studijose įgyjamos dvi  specialybės, taigi padvigubėja ir įsidarbinimo galimybės. Specialusis pedagogas ugdo mokinius ir bendrojo ugdymo klasėje, ir individualiai – padeda stiprinti mokymosi gebėjimus, padeda mokytis kartus su visa klase. Logopedas, kaip ir specialusis pedagogas, teikia individualią pagalbą mokiniui, ugdo vaiko kalbinius gebėjimus, veda individualias ir grupines kalbinio ugdymo pratybas.

Būsimi logopedai studijų metu įgyja žinių apie naujausias specialiosios pedagogikos ir logopedijos mokslo ir praktikos tendencijas, gebėjimų teikti kalbos ugdymo ir logopedinės terapijos paslaugas įvairaus amžiaus ir įvairių kalbėjimo sutrikimų turintiems asmenims, ugdyti vaikus, turinčius specialiųjų ugdymos poreikių, konsultuoti mokytojus ir ugdytinių tėvus apie tai, kaip padėti vaikams įveikti kalbos ar kalbėjimo sutrikimus, kaip taikyti specialiąsias ugdymo strategijas.

Šių specialistų poreikis nemažėja visuose šalies regionuose. Bendrojo ugdymo mokyklose augant mokinių, turinčių specialiųjų ugdymosi poreikių, skaičiui, specialiąją pedagogiką ir logopediją baigusių specialistų poreikis yra ir išliks aukštas. Šiandien šie specialistai nepraranda paklausos ir yra labai pageidautini ankstyvojo, ikimokyklinio ir mokyklinio bendrojo, specialiojo ugdymo ir kitose švietimo, sveikatos, socialinės apsaugos sistemoms priklausančiose įstaigose, be to, dalis jų dirba ir individualiuose (privačiuose) logopedinės pagalbos kabinetuose. Programos Specialioji pedagogika ir logopedija absolventai sėkmingai įsidarbina per metus po studijų, dalis jų įsidarbina dar studijų metais.

Absolventų įgyta logopedo ir specialiojo pedagogo kvalifikacija sulaukia labai gerų įvertinimų tiek iš darbdavių, tiek iš studijų programos vertintojų. Turime daug absolventų, kurių kompetencijos aukštai įvertintos valstybės lygiu.

Mieli logopedai, esate tie, kurie mokote kalbėti ir susikalbėti, išgirsti ir įsiklausyti, o svarbiausia – suteikiate profesionalią pagalbą visiems, kuriems jos reikia.

Tegul kiekviena diena Jums atneša profesinę sėkmę, teigiamas emocijas, pozityvią patirtį. Linkime Jums stiprybės, prasmingos veiklos, ramybės ir taikos. Gražios profesinės šventės!

Doc. dr. Irena Kaffemanienė
VU Šiaulių akademijos Edukologijos instituto direktorė
Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos