Sidebar

Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos filologijos mokslo krypties doktorantė Danguolė Gaudinskaitė gegužės 16–30 d. stažavosi Latvijos universiteto (LU) Latvių kalbos institute. Doktorantės Danguolės Gaudinskaitės disertacijos tema – „Lietuvių kalbos sinonimiški bendrašakniai asmenų pavadinimai“, doktorantės vadovė – Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Regionų plėtros instituto doc. dr. Jolanta Vaskelienė.

Kaip teigia doktorantė, lietuvių kalboje asmenų pavadinimai paprastai sudaromi iš veiksmažodžių ir iš vardažodžių. Sinonimiški, veikėjų ir veiksmažodinės ypatybės turėtojų darybiniai sinonimai šiek tiek tyrinėti, todėl disertacijos objektu ji pasirinko iki šiol menkai tyrėjų dėmesio sulaukusius sinonimiškus bendrašaknius vardažodinius lietuvių kalbos asmenų pavadinimus, pvz., arkli̇dininkas – arklidžius, akmendauža – 2 akmengraužis, -ė / akmengraužys, -ė – akmenialaužys, -ė – akmenskaldys, -ė / akmenskaldis, -ė / akmenskalda – akmenskalys, -ė / akmenskelys, -ė – akmenmuša / akmenmušis, -ė 1, balnininkas, -ė / balninykas, -ė – balnius – balnadirbys, -ė / balnadirbis, -ė ir pan. Buvo žiūrima, kokius darinius pagal „Lietuvių kalbos žodyną“ (LKŽe) galima laikyti darybiniais sinonimais (ar darybiniais variantais), sudarytos vardažodinės ypatybės turėtojų pavadinimų, asmenų pavadinimų pagal profesiją, pavadinimų pagal kilmę bei priklausymą ir kt. darybos kategorijoms skirtinų darinių darybinių sinonimų ir darybinių variantų eilės, kurios toliau tiriamos darybiniu, semantikos, stilistikos, vartosenos ir pan. aspektais.

Stažuotėje doktorantė susitiko su LU Latvių kalbos instituto direktore dr. Sanda Rapa (susitikime dalyvavo LU Latvių kalbos instituto Terminologijos skyriaus vedėja, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Regionų plėtros instituto vyresnioji mokslo darbuotoja doc. dr. Regina Kvašytė). Susitikimo metu buvo kalbėta apie disertacijos tema vykdomus doktorantės D. Gaudinskaitės tyrimus, aptarti stažuotės tikslai ir uždaviniai, sudaryta preliminari stažuotės programa. LU Latvių kalbos instituto direktorė dr. Sanda Rapa supažindino su institutu, jo skyriais, instituto vykdoma moksline veikla.

Stažuotės metu doktorantė lankėsi LU Humanitarinių ir socialinių mokslų centre, LU bibliotekos skyriuose (Kalpako bulvaro bei Humanitarinių mokslų bibliotekose, skaityklose), kur susipažino su stažuotei reikalingų knygų užsakymo, darbo su LU bibliotekos elektroniniais katalogais ir ištekliais specifika. Ekskursijos metu apsilankyta įvairiose LU bibliotekos erdvėse, susipažinta su ten saugomais šaltiniais. Apsilankyta ir Latvijos nacionalinėje bibliotekoje, kur įvyko susitikimas su Latvijos nacionalinės enciklopedijos redakcijos redaktore, LU Latvių kalbos instituto doktorante Santa Briede. Su Santa Briede kalbėtasi apie kalbotyros doktorantūros studijas Latvijoje ir Lietuvoje, apie vykdomus tyrimus, taip pat įvairius latvių kalbos žodynus ir juose pateikiamų apibrėžimų specifiką, nes ji yra leksikografė ir dirba su dabartinės latvių kalbos žodynu (latv. Mūsdienu latviešu valodas vārdnīca), yra jo sudarytoja.

D. Gaudinskaitė apsilankė ir LU Humanitarinių mokslų fakultete, kur susitiko su profesore dr. Andra Kalnača. Profesorė praturtino idėjomis, taip pat padovanojo morfologijos, žodžių darybos tyrimų (parašytų jos ir kitų mokslininkų) knygas. Vėliau įvyko susitikimas su LU profesoriumi dr. Edmundu Trumpa, kuris parodė LU įsikūrusį Lituanistikos centrą. Šio studijų ir mokslo centro tikslas – skatinti lituanistikos ir baltistikos tyrimus bei studijas, plėsti ir gilinti Latvijos ir Lietuvos baltistų bendradarbiavimą. Doktorantė, kaip klausytoja, dalyvavo LU jau ne vienerius metus rengiamoje žymiam latvių kalbininkui Arturui Uozolui (latv. Arturs Ozols) skirtoje (jau 57-ojoje) mokslinėje konferencijoje „Kalbos paveldas: J. Endzelīno Lettisches Lesebuch (1922)-100“, kur teko išskirtinė galimybė pasiklausyti įdomių pranešimų, susipažinti su stipriais savo srities specialistais, dalyvauti diskusijose, pasidalinti savo būsimos disertacijos tyrimų išvadomis.

VU Šiaulių akademijos doktorantė D. Gaudinskaitė

Doktorantė D. Gaudinskaitė nuoširdžiai dėkoja LU Latvių kalbos instituto direktorei dr. Sandai Rapai, LU Latvių kalbos instituto Terminologijos skyriaus vedėjai ir Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Regionų plėtros instituto vyresniajai mokslo darbuotojai doc. dr. Reginai Kvašytei, LU profesorei dr. Andrai Kalnačai, LU Lituanistikos centro vadovui profesoriui dr. Edmundui Trumpai ir kitiems stažuotės metu sutiktiems mokslininkams už įžvalgas, patarimus, pokalbius. Pasidalinimas gerąja jų sukaupta patirtimi, įdomios diskusijos, konsultacijos stažuotės metu praturtino ir praplėtė mokslinį akiratį.

Apie šią stažuotę rašyta LU Latvių kalbos instituto svetainėje.

Parengta pagal D. Gaudinskaitės inf. 

D. Gaudinskaitės, R. Kvašytės nuotraukos

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos