Pradžia: 2023-10-20 11:00
Pabaiga: 2023-10-20 12:00
Maloniai kviečiame dalyvauti tarptautinėje diskusijoje

„E. vadovavimas savivaldybių administracijose: įžvalgos iš Lietuvos, Latvijos ir Vokietijos praktikų“, kuri vyks 2023 m. spalio 20 d. 11 val.

Diskusija vyks nuotoliniu būdu, prie jos galima jungtis per MS Teams nuorodą:

Tarptautinė tyrėjų grupė bendradarbiavo siekdama nustatyti kaip e. vadovavimo procesai ir turinys kito Vokietijos, Lietuvos ir Latvijos savivaldybių administracijose po pandemijos. Tyrėjai pasidalins svarbiausiomis įžvalgomis, pagrįstomis tyrimų rezultatais ir lauks grįžtamojo ryšio iš dalyvių – mokslininkų, praktikų ir suinteresuotųjų asmenų. Bus dalinamasi žiniomis, vyks diskusija apie skirtingas praktikas ir iššūkius e. vadovavimui savivaldybių administracijose popandeminiame periode.

• renginys yra dalis projekto, remiamo Baltijos šalių ir Vokietijos aukštųjų mokyklų biuro per Vokietijos akademinių mainų tarnybą (DAAD) Vokietijos Federacinės Respublikos Užsienio
    reikalų ministerijos lėšomis.
Dear colleagues,

You are kindly invited to take the part in the international discussion

"E-leadership in municipal organizations: implications from Lithuanian, Latvian and German practices", which will be held on the 20th of October, 2023, 11.00-12.00 a.m. (Eastern European Time Zone).
You may connect via MS Teams:

The international group of researchers collaborated to identify how processes and the content of e-leadership has changed in German, Lithuanian and Latvian municipal administrations after pandemic. Researchers will share their insights based on the research results asking for the feedback from participants (academicians, practitioners, interested persons), seeking for the knowledge sharing and discussion of different practices and challenges of e-leadership in municipal administrations in the post-pandemic period.

* The event is the part of the project “E-leadership in municipal administrations: the post-pandemic analysis (E-LEADER)“. This project of the Baltic-German University Liaison Office is supported by the German Academic Exchange Service (DAAD) with funds from the Foreign Office of the Federal Republic Germany.

2023 10 20 INVITATION to Discussion on e leadership page 0001