Netekome Botanikos sodo įkūrėjo, Šiaulių miesto garbės piliečio
Stasio Gliaudžio (1928-2022)
2022 m. balandžio 15 d. amžinybėn iškeliavo Botanikos sodo įkūrėjas ir vedėjas Stasys Gliaudys. Nuo vaikystės domėjęsis gamta, ją studijavo moksliniais metodais, ypač drugius ir paukščius, buvo vienas žiedadulkių tyrimų pradininkų Lietuvoje. Dirbdamas dėstytoju išugdė ne vieną kartą mokytojų, kurie perduos žinias ir meilę gamtai jau savo mokiniams. Šviesaus atminimo Stasys apie gamtą kalbėjo ir rašė dienraščiuose šiauliečiams, knygose – specialistams. Šiauliuose įkūrė Botanikos sodą ir vieną iš didžiausių Lietuvoje gamtos muziejų, buvo vienas iš Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubo „Aukuras“ įkūrėjų ir Sąjūdžio veikėjų. Jo aktyvi veikla visuomenės labui neliko nepastebėta, tad 2008 m. jam buvo suteiktas Šiaulių miesto garbės piliečio vardas. Iki dabar nenuilsdamas rašė, noriai bendravo ir pasakojo, su mumis ir besidominčiais dalijosi įžvalgomis ir patarimais. Nuoširdžiai užjaučiame velionio artimuosius. Stasio Gliaudžio atminimas visada liks ir su mumis, o nuveikti dideli darbai kalbės apie jį jo nepažinojusiems.
Atsisveikinti bus galima balandžio 20 d. (trečiadienį), 10:00-21:00, J. Sondeckio g. 20, Šiauliai.
Vėjų diena 2021
Vėjų diena
2021-10-02
14:00
Botanikos sode, Paitaičių g. 4, Šiauliai
Pagal L. Klimką Mykolinės vadintos ir Vėjų diena, nes tikėta, kad svarbias žinias apie būsimą žiemą skelbia arkangelo Mykolo trimitas: jei iš ryto vėjas „atbėgs“ iš vakarų, žiema bus permaininga, su atlydžiais, jei iš pietų – šilta ir švelni, jei pirmasis būtų rytys – tikėtina žvarbi žiema; o jei šiaurys – snieginga. Na o ryški giedra per Mykolines žada itin šaltą žiemą, – taip sakydavo kaimo išminčiai. Vėjų diena – rugsėjo 29 d., šiais metais – darbo, tad Botanikos sode susitikime artimiausią šeštadienį – spalio 2 d. Jūsų lauksime su vėjo malūnėliu, o jei tokio neturite – galėsite jį pasidaryti pas mus. Programoje:
- Profesionalaus geografo pasakojimas, iš kur atsiranda vėjas.
- Lietuvos hidrometeorologijos specialisto informacija apie mūsų kraštą aplankančius stipriausius vėjus.
- Skraidančių aparatų modeliuotojo žinios ir modelių demonstracija ore.
- Žmogų pakeliančio parasparnio demonstracija ant žemės ir pasakojimai apie vėjo gaudymo gudrybes!
- Botanikos sodo ekologinės stotelės: ,,Nuo vėjų apsaugančios ir kitos gyvatvorės". ,,Pažintis su vėju plintančių augalų sėklomis ir vėjų gaudyklės gamyba". "Tankiakeriai augalai kalnuose. Kas lemia jų formas?". "Šiūruojantis ir garsus skleidžiantis sodas".
- Diskusijos lauko klasėje apie tai, kaip elgtis kasdieniniame gyvenime, kad vėjas išliktų švarus...
- Jaučiančių peršalimo simptomus, į renginio vietą prašome nevykti. Renginio metu į botanikos sodo patalpas galės užeiti tik galimybių pasą turintys asmenys.
- Renginio metu gali būti fotografuojama, filmuojama, dalyviai gali būti matomi nuotraukose ar vaizdo įrašuose ir šios nuotraukos ar vaizdo įrašai gali būti viešai prieinamuose socialiniuose tinkluose ar medijos priemonėse.
-
Renginys yra Šiaulių miesto savivaldybės finansuojamo projekto "Gamtos laboratorija Šiauliuose" dalis.
-
Bendraorganizatorius - Šiaulių turizmo informacijos centras.
Kviečiame 2021 m. rugsėjo 30 d. dalyvauti kvalifikacijos tobulinimo seminare "Augalinės medžiagos pažinimas ir kūrybiškas panaudojimas gamtamoksliniame ugdyme"
Kviečiame 2021 m. rugsėjo 30 d. dalyvauti kvalifikacijos tobulinimo seminare "Augalinės medžiagos pažinimas ir kūrybiškas panaudojimas gamtamoksliniame ugdyme"
Seminaras aktualus švietimo veikla užsiimantiems asmenims, o labiausiai - integruotų gamtos mokslų, pradinių klasių, dailės ir kai kurių sričių profesijos mokytojams. Ji reikalinga gamtos mokslų mokytojams, kurių aukštojo mokslo programoje botanikos mokslui buvo skiriama minimaliai laiko ar šios žinios yra įgytos seniai ir mokytojas yra apsisprendęs jas atnaujinti. Net ir ką tik švietimo specialistais tapę asmenys įgis žinių retai į programas įtraukiamomis temomis, tokiomis kaip augalo kvapas, augalų vaistinės savybės ir jų panaudojimas. Gamtos mokytojai įgis kompetencijų organizuoti tyrimus gamtinėje aplinkoje, integruoti kūrybinės veiklas į tiksliųjų mokslų mokymą. Programa naudinga ir kitų sričių mokytojų kompetencijų tobulinimui pavyzdžiui, pradinių klasių, dailės, kurių darbe botanika nėra pagrindinė disciplina tačiau išlieka poreikis teisingai vadinti augalo dalis, pažinti rūšis, žinoti augalų savybes, demonstruoti holistinę aplinkos reiškinių sampratą pateikiant mokiniams motyvuojančius pavyzdžius domėtis mokslu ir supančia aplinka. Programos dalyviai veiklos metu pasiruoš fizinę medžiagą praktinėms mokymo reikmėms.
Seminaras vykdomas vieną dieną (8 akad. val.), jo dalyviai aprūpinami visomis kvalifikacijos tobulinimui reikalingomis priemonėmis. Veikla vykdoma klasėje ir botanikos sodo teritorijoje panaudojant unikalias šiaurės Lietuvai botanines kolekcijas lauke, šiltnamyje ir herbariume. Programa vykdomas derinant teorinę medžiagą, kuri dėstoma naudojant multimediją bei mokomųjų ekskursijų metu. daugiau kaip pusė laiko skiriama praktinei veiklai, kurios metu derinamos kūrybinės dirbtuvės, gamtos tyrimo metodų taikymas, informacinės komunikacinės technologijos, savarankiškas darbas lauke ir patalpoje konsultuojant lektoriui bei diskusijos.
Programa:
13:00 Dalyvių registracija, kava.
13:10 Įvadas: švietimo netradicinėse erdvėse nauda, visuomenės mokslo idėjos ir IKT (dr. Martynas Kazlauskas, botanikos sodo vadovas).
13:40 Žiedinių augalų pagrindinių šeimų pažinimas (ekskursija-medžiagos rinkimo ekspedicija Augalų sistematikos ir geografijos skyriuje ir praktinė veikla klasėje (Žydrūnė Valainytė, botanikos sodo vyresnioji kolekcijų kuratorė).
14:50 Vaistinių augalų žaliavos ir produktų apžiūra, degustacija, diskusija vaistinių augalų įrengimo mokyklos teritorijoje klausimais (Virginija Aleknienė, botanikos sodo kolekcijų kuratorė).
15:20 Augalų kvapai: paskaita-diskusija apie kvapų paskirtį, įvairovę ir sudėtį; praktinės kvapų paletės naudojimo užduotys; hidrolatų ir eterinių aliejų skyrimo įrenginio apžiūra (dr. Rimanta Vainorienė, VUŠA Regionų plėtros instituto mokslo darbuotoja).
16:05 Metodai rūšių pažinimui ir gausumo vertinimui: paskaita, praktinis mokymas naudoti IKT klasėje ir lauko sąlygomis, praktinės augalų kiekybinio vertinimo užduotys ekosistemose (dr. Martynas Kazlauskas, botanikos sodo vadovas).
17:00 Arbatos pertraukėlė.
17:10 Edukacinis samanų sodas mokykloje: paskaita, ekskursija samanų biotopuose, praktinė samanų sodo kūrimo užduotis, diskusija (botanikos sodo kraštovaizdžio architektas Karolis Grušas).
17:50 Botaninės puokštės kūrimas: praktinė kūrybinė-terapinė veikla, skirta gamtos pažinimui per kvapus, spalvas, formas, skirtingas faktūras (botanikos sodo edukatorė-administratorė Lina Šuntaitė- Kruopienė).
19:20 Baigiamoji diskusija, pažymėjimų įteikimas.
Registracija vykdoma per Semiplius. Seminare bus laikomasi LR Sveikatos apsaugos ministro sprendimų dėl COVID-19 pandemijos valdymo priemonių.
Registruojami asmenys, veikiantis švietimo srityje, Šiaulių miesto savivaldybėje.
Primename, kad ir seminaro metu galioja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimai, todėl nepamirškite atsinešti galimybių pasą (be galimybių paso galioja ir kiti dokumentai, įrodantys vakcinacijos, persirgimo, atlikto PGR tyrimo arba greitojo antigeno testo neigiamo rezultato, antikūnų tyrimo teigiamo rezultato faktą įrodantys dokumentai).
Kvalifikacijos tobulinimo seminaras yra Šiaulių miesto savivaldybės finansuojamo projekto "Gamtos laboratorija Šiauliuose" dalis. Seminaro metu gali būti fotografuojama, filmuojama, dalyviai gali būti matomi nuotraukose ar vaizdo įrašuose ir šios nuotraukos ar vaizdo įrašai gali būti viešai prieinamuose socialiniuose tinkluose ar medijos priemonėse.
Kviečiame į Žolinę
Kviečiame š.m. rugpjūčio 15 dienos popietę užsukti į VU Šiaulių akademijos Botanikos sodo Žolinės šventę, kurioje kaip ir kasmet susipins krikščionybė, pagonybės laikų papročiai ir meilė gamtai. Pabraidykime nuostabiausiais sodo žolynais, kartu padėkokime už žemės nokintą, mūsų rankų šiluma augintą ir dangaus palaimintą derlių.
Ši šventė yra programos „Gamtos laboratorija Šiauliuose“ kurią finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė dalis.
Kviečiame aplankyti tapybos darbų parodą "PASAKA GAMTOJE"
Kviečiame aplankyti tapybos darbų parodą "PASAKA GAMTOJE"
Projektas "Kelio žvaigždė" (2018-2022) skirtas Šiaulių miesto pensijinio amžiaus gyventojams. Projekto tikslas - pasitelkus kūrybines veiklas skatinti vyresnius asmenis savanoriškam negalią turinčių vyresnių asmenų ar vaikų užimtumui, bendravimui, didesnei-trumpesnei pagalbai. Trečia projekto dalyvių grupė analizuodama pasakas, atrasdama paslaptingą gamtos kaitą Botanikos sode, ieškojo išminties klodų, jautrių pastebėjimų, atsakingo prisilietimo per tapybos technikas prie supančios aplinkos. Per dėmesingą požiūrį į gamtą buvo siekiama suprasti tuos, kam reikalingas artimas...
Botanikos sodas dalyvavo renginyje "Kvapų naktis/2021"
Botanikos sodo darbuotojai B. Janiškienė, Ž.Valainytė ir M. Kazlauskas 2021 m. liepos 17 d. viešino VU Šiaulių akademijos veiklą tradicija tapusiame renginyje "Kvapų naktis/2021", organizuojamame VDU Botanikos sodo Kaune. Botanikos sodo stendas kvietė o atėjus pajausti kvapiųjų vandenų gaivios dulksnos aromatus, pasigaminti butonjerę iš kvapiųjų ir dekoratyvinių augalų, išmokti pinti augalų juostą bei susipažinti su įdomiais, kvapniais ar netgi saldaus, sūraus skonio turinčiais augalais. Džiaugiamės, kad prie botanikos sodo veiklos prisijungė VU RPI mokslo darbuotoja dr. Rimanta Vainorienė ir botanikos sodo draugų klubo narė prof. Vida Motiekaitytė.
Odė pavasario džiaugsmui 2021
Paskaitų temos ir laikas:
12:00 Sveikinimo žodis
12:10 Tvarkomės aplinką, kas po ko (Karolis Grušas, kraštovaizdžio architektas)
12:40 Gamtinės formos aplinkoje (Rita Šulskienė, vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė)
13:10 Kaip sukurti žavingą gėlyną, džiuginantį visais metų laikais ? (Žydrūnė Valainytė, vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė)
13:40 Levandos ir jų priežiūra (dr. Rimanta Vainorienė, mokslo darbuotoja)
14:10 Augalų mainykla – grožis namams, džiaugsmas piniginei ! (Lina Šuntaitė-Kruopienė, edukatorė)
14:40 Kaip sodininkauti ekologiškai? (dr. Martynas Kazlauskas, botanikos sodo vadovas)
15:00 Diskusija, renginio pabaiga
*Floristė Miglė Plukienė „Šiaudų sodo verimas. Technikos. Pradžiamokslis. Patarimai“
*Vilniaus universiteto Šiaulių Akademijos STEAM centras "Tyrinėjame gamtinę aplinką"
*Šiaulių kolegija – Šiaulių valstybinės kolegijos, verslo ir technologijų fakulteto atstovai.
*Šiaulių profesinio rengimo centras ,,Proginės puokštės ir kompozicijos"
*Joniškio žemės ūkio mokykla „Bonsų formavimas“
NEPAMIŠKITE REGISTRUOTIS , nes pagal COVID valdymo priemones į renginį bus įleidžiami TIK užsiregistravę lankytojai.
Paroda-konkursas Kabantys pavasariniai sodai
Paroda-konkursas "Kabantys pavasariniai sodai" - kviečiame dalyvauti!
>Renginio nuostatai, dalyvio anketa<
2021 m. sausio 1 d. Šiaulių universitetas reorganizuotas, todėl Botanikos sodo pavadinimas pasikeitė
Reorganizuojant Šiaulių universitetą prijungimo prie Vilniaus universiteto būdu, botanikos sodas 2021 sausio 1 d. tapo Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos dalimi.
Įvykdytas projektas "Gamtos dėsnių pažinimas augalų apsuptyje"
Ekosistemų paslaugų vertinimas ir pažinimas bei gamtos apsauga apskritai, šiuo metu ne tik madinga idėja, bet ir būtina veikla Žemės tvarumui išlaikyti. Gamtos apsauga prasideda nuo gamtos pažinimo, o juose vykstančių procesų paaiškinimui būtinos chemijos, fizikos, biologijos, matematikos, o šiais laikais ir informatikos žinios bei su jomis susiję gebėjimai. Integruotas gamtos mokslų ugdymas kai akcentuojama patyriminė veikla daugelyje šalių pasiteisino ir turi dideles perspektyvas. Projekto aplinka ir specialistai praplėtė integruoto gamtos mokslų ugdymo galimybes besimokantiems ir suteikė įvairesnių išteklių mokytojų ugdymo idėjoms atsiskleisti. Projektas padėjo užtikrinti visuomenės švietimą ir ugdymą gamtos tausojimo dvasia ir skatinant darnų vystymąsi, atskleidžiant biologinės ir kultūrinės įvairovių sąsajas.
Edukacinė erdvė suteikė galimybę rengti tarpmokyklinius renginius ir dalintis gerąja patirtimi. Projektas turi ir išliekamąją vertę, nes jo metu sukurta materialinė ir intelektinė produkcija ir sukaupta patirtis padidino edukacinės aplinkos tinkamumą integruotam gamtos mokslų ugdymui ir kitiems metams, tuo pačiu išlaikant aplinką prieinamą visiems šiauliečiams, ne tik besimokantiems.
Projekto tikslas – „palaikyti ir vystyti edukacinę erdvę, skirtą patyriminėms gamtos mokslų ugdymo veikloms, kuri suteiktų daugiau išteklių mokytojams ir saviraiškos galimybių besimokantiems" buvo pasiektas – mokiniai ir mokytojai aktyviai naudojosi Botanikos sodo aplinka, darbuotojų paslaugomis, ji buvo prižiūrima, atnaujinama ir gerinama.
Projekto metu suteikta praktinių (patyriminių veiklų) septyniasdešimt šešioms grupėms moksleivių, kurios vyko botanikos sodo kolekcijose, šiltnamiuose, tokioms veikloms tinkamose patalpose, jas vedė patirtį turintys specialistai. Edukacines veiklas iš sąrašo savo nuožiūra rinkosi ir joms registravosi už grupes (klases) atsakingi mokytojai arba mokyklų paskirti edukacinių veiklų koordinatoriai. Dalyvių skaičiai grupėse varijavo nuo 4 iki 31, priklausomai nuo edukacinės veiklos. Dalis veiklų išbandytos vesti ir nuotoliniu būdu.
Projekto metu botanikos sodas ne tik buvo prižiūrimas išlaikant jo mokslinę- pažintinę ir edukacinę vertę, bet ir plėtojamas, pritaikant jį integruotam gamtos mokslų ugdymui. Sukurtas pavėsio sodas, samanų ekspozicija, parengtas baseinėlis vandens augalams, miško buveinės fragmentas, vieta bruknių ekspozicijai ir praplėsta kalninių augalų kolekcijos plotas atvežant pilkojo dolomito, įrengta klumpaičių kolekcija ir kt. Sukurti septyni nauji stendai edukacinės erdvės gerinimui, savišvietos galimybių didinimui. Projekto metu, naudojantis praktine patirtimi patobulinta edukacinių programų ir sukurtos trys naujos.
Edukacinė erdvė suteikė galimybę rengti renginius ir dalintis gerąja patirtimi. Projektas turi ir išliekamąją vertę, nes jo metu sukurta materialinė ir intelektinė produkcija ir sukaupta patirtis padidins edukacinės aplinkos tinkamumą integruotam gamtos mokslų ugdymui ir kitiems metams, tuo pačiu išlaikant aplinką prieinamą visiems šiauliečiams, ne tik besimokantiems.
Projektą finansavo Šiaulių miesto savivaldybė.
***
Projektas buvo finansuojamas Šiaulių misto savivaldybės biudžeto lėšomis
Stebėkite Botanikos sode žiemojančius paukščius neišeidami iš namų!
Stebėkite Botanikos sode žiemojančius paukščius neišeidami iš namų!
Šiaulių universiteto Botanikos sodo draugų klubas vykdė projektą „Gamtos stebėtojai“. Šio projekto metu, pasibaigus vasarai, buvo organizuojama inkilų kėlimo diena, kurios metu vaikai ir suaugusieji susipažino su mieste gyvenančiais paukščiais, jiems tinkamomis lesyklomis, inkilais ir patys juos kėlė!
Jau nuo rudens pradžios veikia vaizdo transliacijos iš keturių vietų botanikos sode. Šiuo metu aktualiausios dvi – „kiaunių tako“ ir „lesyklos“. Kviečiame stebėti!
Lesykla papildoma kasdien 8:00, o masalas kiaunių take dedamas 16:00.
Projektą didžiąja dalimi finansavo – Šiaulių miesto savivaldybė, partneris – Šiaulių universitetas.