Sidebar

20190518 180701 HDR 1

Muziejaus įkūrėjas – Stasys Gliaudys, muziejuje kaupęs eksponatus nuo 1974 m. ir į jį užsukantis iki šiol. Gamtos muziejus įkurtas 2000 m. rugsėjo mėn., minint Pedagogikos fakulteto 40-ties metų jubiliejų. 2013 m. gruodžio 18 d. minint ilgamečio fakulteto dėstytojo, Šiaulių akademijos Botanikos sodo (tuomet - Šiaulių pedagoginio instituto biologinė stotis) ir Gamtos muziejaus (tuomet - Šiaulių universiteto) įkūrėjo ir puoselėtojo, Šiaulių miesto garbės piliečio Stasio Gliaudžio jubiliejų Gamtos muziejui suteiktas Stasio Gliaudžio vardas.

Tokios paskirties muziejus yra vienintelis Šiaurės Lietuvoje. Muziejuje eksponuojami per kelis dešimtmečius sukaupti gyvosios gamtos eksponatai, daugelis jų atspindi Lietuvos gamtą. Muziejus turi ne tik mokslinę, bet ir pažintinę reikšmę. Iš viso muziejuje sukaupta daugiau kaip 4000 eksponatų. Čia demonstruojamos 73 rūšys ir formos pinčių ir duobagyvių, vabzdžių – net 889 rūšys (tarp jų vien 534 drugių rūšys, moliuskų rūšių ir variacijų yra net 1011). Gausiai muziejus eksponuoja paukščius – net 182 rūšis. Muziejuje galima pamatyti 39 rūšis jūros žvaigždžių ir jūros ežių bei 46 rūšių žuvų, varliagyvių ir roplių. Be čia išvardintų gyvūnijos pasaulio atstovų, muziejuje dar eksponuojami vėžiagyviai, voragyviai, šimtakojai ir kiti. Muziejuje esama ir egzotinių kraštų (šiltųjų jūrų) gyvūnijos atstovų. Ekspozicijoje demonstruojami ir vabzdžių bei paukščių gyvenamieji būstai – lizdai ir inkilai.

Visi muziejaus eksponatai išdėstyti sistematine tvarka, pradedant nuo paprasčiausios sandaros pinčių ir baigiant žinduoliais. Daugelis muziejaus eksponatų pavadinimų užrašyti lotynų ir lietuvių kalbomis, Lietuvos Raudonosios knygos gyvūnai pažymėti raudonais taškeliais. Muziejuje rodomi eksponatai daugiausia atspindi Lietuvos bioįvairovę ir Šiaurės Lietuvos regioną.

S

Muziejaus tikslas – padėti lankytojams geriau susipažinti su mus supančia gyvūnijos sistema ir jos įvairove, nes pagarba ir meilė gamtai ateina tik per pažinimą.

Muziejaus paskirtis dvejopa – jis ne tik Šiaulių akademijos mokymo bazė, bet ir erdvė visuomenei tenkinti pažintinius interesus. Čia vyksta gamtos mokslų dalykų teoriniai užsiėmimai bei laboratoriniai darbai. Kitu metu muziejų lanko regiono moksleiviai, ikimokyklinių įstaigų auklėtiniai, suaugusieji. Nuo muziejaus įkūrimo iki šiolei jį aplankė tūkstančiai lankytojų. Pagrindiniai šio muziejaus lankytojai – Šiaulių miesto ir Šiaulių apskrities ikimokyklinio ugdymo įstaigų auklėtiniai, pradinių klasių mokiniai ir mokytojai. Daugelis pradinukų S. Gliaudžio gamtos muziejaus eksponuojamus gyvūnus mato pirmą kartą, jie atidžiai klausosi edukatoriaus pasakojimų ir noriai aptarinėja matytus gyvūnijos pasaulio atstovus. Muziejuje lankosi ir svečiai iš užsienio – čia jau yra pabuvoję daugiau kaip 30 šalių atstovai.

Informacija parengta remiantis H. Volodkos, V. Lukavičienės (2009) metodine priemone „Gyvūnijos pasaulis: mūsų džiaugsmas ir rūpestis". Šiauliai: Šiaurės Lietuva.

 

Muziejus priima lankytoju tik organizuotomis grupėmis iš anksto suderinus laiką.

Edukacinė veikla "Stasio Gliaudžio gamtos muziejuje" įtraukta į Šiaulių miesto savivaldybės kultūros krepšelio paslaugų rinkinio sąrašą

 

Muziejų kuruoja VU SA Botanikos sodas

Muziejaus darbuotojas - muziejininkas Karolis Grušas

Muziejaus adresas: P. Višinskio g. 25, LT-76351 Šiauliai, 407 kab. 

Konsultacijos teikiamos ir registruojama: tel. nr. +370 659 93748 ir el. p.  

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos